استپ ترمز چیست؟ - شرکت هیروسان

استپ ترمز چیست؟

استپ ترمز چیست؟

خودرو ها در دنیای امروزه بخش مهمی از زندگی افراد را تشکیل می دهند. به مرور زمان اتومبیل ها پیشرفت های شایان توجهی داشته اند که با پیشرفت علم و تکنولوژی این موضوع نمود بیشتری داشته است. تمامی خودرو ها از تجهیزات و قطعاتی تشکیل شده اند که عملکرد صحیح یک خودرو به این وسایل بستگی دارد. یکی از قطعاتی که ما قصد داریم در مورد آن توضیحاتی ارائه دهیم استپ ترمز یا میکروسوئیچ پدال ترمز است. این قطعه نسبتا کوچک در کارکرد خودرو ها بسیار تاثیر گذار است و عملکرد صحیح آن می تواند از خطرات احتمالی جلوگیری کند. لوازم یدکی بسیاری در یک خودرو مورد استفاده قرار می گیرند که می توانند نقش بسیار مهمی در عملکرد و کارکرد یک خودرو ایفا کنند و باید گفت که استپ ترمز نیز از این قضیه مستثنی نیست. کاربرد استپ ترمز به این صورت است که هنگامی که بر روی پدال ترمز فشار وارد می شود چراغ ای خطر در عقب خودرو روشن می شوند. این قطعه به این صورت عمل می کند که وقتی فرد پدال ترمز را فشار می دهد قطعه پلاستیکی ک به فشار استپ ترمز حساس است فعال می گردد. خراب شدن این قطعه و عملکرد خطای آن موجب ایجاد خطا در پدال ترمز می شود و در نهایت منجر به روشن نشد چراغ های ترمز خواهد شد. از طرفی با وجود این مشکل کنترل خودرو نیز به خوبی امکان پذیر نخواهد بود. گفته شد که این قطعه از لوازم یدکی بسیار کوچک است و باید گفت که به نام میکرو سوئیچ پدال ترمز نیز شناخته می شود. برند های مختلفی اقدام به تولید استپ ترمز ها یا میکرو سوئیچ های پدال ترمز می کنند که هر کدام از آن ها می توانند در خودرو های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند. این قطعه با نام های سوئیچ چراغ قرمز، فشنگی استپ ترمز و … نیز شناخته می شود.

ساختار استپ ترمز

سیستم ترمز یکی از حیاتی ترین و مهمترین سیستم های به کار رفته در یک خودرو محسوب می شود که می تواند در حفاظت جانی و مالی سرنشینان یک خودرو بسیار تاثیر گذار باشد. این قسمت از مهمترین سیستم های به کار رفته در اتومبیل است که باید از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. بدون وجود این سیستم یا با خرابی آن ممکن است خطرات جانی و مالی بسیاری متحمل افراد شود.گفته شد که سیستم ترمز از اجزی بسیاری تشکیل شده است که می توان گفت یکی از مهمترین آن ها استپ ترمز یا میکرو سوئیچ پدال ترمز است که نقشی بسیار کلیدی در سیستم ترمز ایفا می کند. از نظر ابعاد و شکل هندسی باید گفت که این قطعه بسیار کوچک است که تاثیر بسیار بالا در رانندگی دارد.

زمانی که فرد ماشین را روشن و بر روی پدال ترمز فشار وارد می نماید چراغ های ترمز در عقب خودرو بلافاصله روشن می شوند. این فرآیند به وسیله همین قطعه انجام می شود. از نظر ساختاری باید گفت که استپ ترمز از یک قسمت پلاستیکی تشکیل شده است که حساسیت بسیار بالایی در برابر فشار وارد بر پدال ترمز دارد و زمانی که پدال ترمز توسط فرد فشار داده می شود، این قطعه فعال شده و چراغ ها روشن می شوند.استپ ترمز ها انواع مختلفی دارند و این با توجه به مدل و برند خودرو ها تعیین می شود. با توجه به نیاز اتومبیل خود می توانید این قطعه را از یک فروشگاه معتبر خریداری کنید. استپ ترمز در زیر پدال ترمز قرار می گیرد و از دو عدد پایه تشکیل می شود. نکته قابل توجه این است که وقتی کروز کنترل خودرو فعال باشد این قطعه عملکردی نخواهد داشت.

اجزای تشکیل دهنده میکروسوئیچ پدال ترمز

گفته شد که استپ ترمز یکی از قطعات اصلی در یک سیستم ترمز خودرویی محسوب می شود که تاثیر بسزایی در این سیستم دارد. میکروسوئیچ پدال ترمز یا همان استپ موتور از قطعاتی تشکیل شده است که خرابی هر کدام از این تجهیزات در روند کار ممکن است اختلالاتی ایجاد کند. بروز کوچکترین خطا می تواند بر روی سیستم نهایی ترمز نیز موثر باشد. از مهمترین قطعات و تجهیزات این قطعه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استاتور: یکی از اجزای اصلی میکروسوئیچ پدال ترمز استاتور است. این قطعه شامل تعداد زیادی سیم پیچ است که کوچکترین آسیب یا خطا می تواند کارایی این قسمت را با اختلال و مشکل روبرو کند. در این قسمت سیم پیچ ها به همدیگر گره خورده اند. زمانی که جریان الکتریکی از استاتور عبور می کند استپ ترمز فعال می شود.
  • روتور: یکی دیگر از قطعات به کار رفته در استپ ترمز، روتور است. روتور از طبقات بسیاری تشکیل می شود. تعداد طبقات به کار رفته در یک روتور با توجه به گشتاور خودرو مشخص می گردد. خطا در این قطعه نیز می تواند در عملکرد استپ ترمز یا همان میکروسوئیچ پدال ترمز اختلال ایجاد کند که در نتیجه و نهایتا تاثیر منفی بر روی سیستم ترمز خواهد داشت و می تواند مشکلات بسیاری از نظر جانی یا مالی برای فرد رقم بزند.
  • قاب: یکی دیگر از اجزای مهم و ضروری برای یک استپ ترمز قاب آن می باشد. این قطعه در طول عمر یک میکروسوئیچ پدال ترمز تاثیر بسیار زیادی دارد. در نظر داشته باشید که در دو طرف یک میکروسوئیچ پدال ترمز بلبرینگ هایی تعبیه شده است که می توانند کارایی این قطعه را بهبود ببخشند. در نتیجه می توان گفت وجود این قطعه و عملکرد صحیح آن می تواند در عمر مفید یک استپ موتور تاثیر بسزایی داشته باشد.

نقش یک استپ ترمز در خودرو

در پاراگراف های قبلی گفته شد که استپ ترمز یکی از قطعات و تجهیزات ضروری برای یک سیستم ترمز محسوب می شود که در صورت بروز خطا یا مشکل در آن کل سیستم دارای اختلال خواهد شد. استپ ترمز را با نام های   Stop light switch  و  Brake light switchنیز در بازار های جهانی شناخته می شود که در زبان فارسی به نام های سوئیچ چراغ قرمز، فشنگی استپ ترمز، فشنگی ترمز و یا سنسور استپ ترمز زیر پایی ترجمه شده اند. 

این قطعه کوچک با تاثیر مثبت و کاربردی که در یک سیستم ترمز ایفا می کند، می تواند از خطرات جانی و مالی احتمالی پیشگیری کند. این قطعه که از لوازم یدکی اساسی یک خودرو محسوب می شود به مکانیسم پدال ترمز اتومبیل اتصال پیدا می کند. هنگامی که شما پای خود را بر روی پدال ترمز فشار می دهید، استپ ترمز فشار ورودی را می گیرد و سیگنال از این قطعه به چراغ های پشت خودرو – که اصولا به رنگ قرمز نیز هستند، ارسال می شود. با روشن شدن این چراغ ها به رانندگان اطراف یا پشت سر اعلام می شود که راننده ماشین ترمز گرفته و سرعت ماشین خود را کاهش داده است که در نتیجه شما نیز باید به تبع آن سرعت خودروی خود را نیز کاهش دهید. اما اگر بخواهیم به طور کلی در این مورد توضیحاتی ارائه دهیم باید گفت که استپ ترمز دو نقش اساسی در سیستم توقف یا ترمز خودرو ایفا می کنند. هنگامی که راننده پدال ترمز را فشار می هد چراغ های میکروسوئیچ پدال ترمز روشن می شود. بعد از این موضوع با سیگنال هایی که ارسال می شود، اعلام میکند که ترمز خودرو فعال شده است. در نظر داشته باشید یک استپ موتور خراب یا دارای مشکل می تواند خطرات بسیاری داشته باشد و امنیت خودرو را تهدید کند.

 

مشکلات احتمالی در میکروسوئیچ پدال ترمز

میکروسوئیچ ها از جمله لوازم و قطعات یدکی یک خودرو محسوب می شوند که نقش بسیار مهمی نیز ایفا می کنند. اما همه قطعات حتی در بهترین برند ها نیز عمر مفید مشخصی دارند که پس از آن ممکن است کارایی آن قطعه به مرور زمان کاهش پیدا کند. استپپ ترمز ها نیز از این قضیه مستثنی نیستند و می توانند در صورت خرابی حتی امنیت خودرو را نیز تهدید کنند.

در بسیاری از خودرو ها استپ ترمز در قسمت بالایی پدال ترمز تعبیه می شود. در داخل میکروسوئیچ پدال ترمز یک سوئیچ یک راه یا دو راه تعبیه شده است. از نشانه های خراب شدن یک سوئیچ چراغ قرمز این است که به صورت مداوم روشن بماند یا اینکه با فشار دادن پدال ترمز خودرو این چراغ روشن نشود. روشن ماندن دائمی چراغ ترمز می تواند خطرات بسیاری به خصوص در بزرگراه ها و اتوبان ها به وجود بیاورد و حتی منجر به ایجاد تصادف های زنجیره ای نیز بشود. در صورت روشن شدن نیز در تمامی جاده ها این خطر  برای امنیت یک اتومبیل وجود دارد که تصادف هایی بسیاری به وقوع بپیوندد. اگر استپ ترمز خراب باشد و به درستی کار نکند، به تبع چراغ های ترمز عمل نمی کنند و تعویض دنده از وضعیت پاک خارج نمی شود.در خودرو و اتومبیل هایی که سیستم استارت push button است، اگر استپ ترمز خراب باشد به دلیل خرابی سنسور نیز استارت خوردن در یک اتومبیل تقریبا غیر ممکن است. از دیگر مشکلاتی که در قسمت بالا به آن نیز اشاره شد روشن ماندن متناوب چراغ استپ ترمز است که می تواند منجر به ایجاد خطراتی شود و یا ممکن است به صورت تصادفی روشن شود، که این دو مورد باید توسط کارشناس مورد بررسی قرار بگیرد.

این دو نکته را در مورد استپ ترمز فراموش نکنید

گفته شد که میکروسوئیچ پدال ترمز که نقش بسیاری مهم و کلیدی در یک سیستم ترمز ایفا می کند، ممکن است دچار خرابی شود و به دلیل اینکه از قطعات و لوازم یدکی خودرو محسوب می شود، می تواند تعویض و قطعه جدید جایگزین شود.یکی از نکته هایی که در این زمینه وجود دارد این است که باید ابتدا فشنگی ترمز را تست کرد که این تست می تواند توسط یک مولتی متر انجام شود. اگر بخواهید فشنگی ترمز را تست کنید نیاز به باز کردن قطعه ندارید. در برخی اتومبیل ها روش تست فشنگی ترمز به این صورت است که باید ولتاژ را در درون کانکتور سوئیچ بررسی نمایید. بررسی کانکتور سوئیچ باید زمانی انجام شود که پدال ترمز را فشار می دهید و آن را رها می کنید.

در خودرو های مختلف باید این عملکرد را با تکرار فشار دادن و رها کردن پدال ترمز بررسی کنید تا پیوستگی عملکرد سوئیچ مشخص شود. اگر ولتاژی در استپ ترمز وجود نداشت نشان می دهد که آن قطعه معیوب می باشد. در خودرو های مختلف فرآیند های متفاوتی برای تعویض قطعه استپ ترمز وجود دارد. در نظر داشته باشید که اگر این قطعه به درستی در جای خود تعبیه نشود، کارکرد درستی نخواهد داشت و می تواند متحمل آسیب نیز شود. در برخی خودرو ها فاصله بین پدال ترمز و جایگاه نصب این قطعه دارای حساسیت بالاتری است و باید به درستی و با دقت بالا تنظیم شود. در خودرو های مختلف ممکن است روش تعویض و نصب استپ ترمز با همدیگر متفاوت باشد که بهتر است اگر این کار را خود شما انجام می دهید تسلط کافی در این زمینه داشته باشید. در غیر این صورت می توانید کار تعویض این قطعه را به یک فرد حرفه ای بسپارید.

میکروسوئیچ پدال ترمز با کیفیت خریداری کنید

این قطعه به حدی در عملکرد سیستم ترمز تاثیر دارد که اگر کیفیت مناسبی نداشته باشد می تواند در کارکرد کلی ترمز نیز تاثیر منفی داشته باشد. می توان گفت استپ ترمز تاثیر بسیار بالایی در ایمنی خودرو دارد در این صورت باید زمانی که این قطعه خراب شد یا مشکلی در عملکرد آن به وجود آمد، سریعا تعویض گردد. استپ ترمز را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید و نسبت به اصل و با کیفیت بودن آن اطمینان حاصل کنید. امروزه بسیاری از اجناس موجود در بازار متاسفانه دارای نمونه های تقلبی بسیاری هستند که شما باید هنگام خرید این نکته را مد نظر داشته باشید که جنس مرغوب و با کیفیت تهیه کنید. در نظر داشته باشید که تشخیص قطعه اصلی از قطعه فیک و تقلبی در بازار از روی ظاهر آن بسیار دشوار است. در این صورت بهتر است به فروشگاه های معتبر در این زمینه مراجعه کنید. پس از خرید می توانید از یک کارشناس مربوطه در این زمینه بخواهید که این قطعه را در جای مخصوص خود نصب کند و اگر قصد دارید این کار را خود شما انجام دهید باید با دقت و به صورت اصولی مراحل آن را طی کنید.

از طرفی باید گفت محل نصب و تعبیه استپ ترمز در خودرو های مختلف با هم تفاوت دارند. در نتیجه روش نصب آن را با توجه به خودروی خود یاد بگیرید تا بتوانید به راحتی آن را در جای مناسب خود نصب کنید. استپ ترمز ها امروزه در ابعاد متفاوتی طراحی و تولید می شوند. از طرفی در نظر داشته باشید که برندهای مختلف ممکن است قیمت های مختلفی نیز داشته باشند. علاوه بر خرید حضوری می توانید از فروشگاه هایی که اقدام به فروش مجازی در زمینه لوازم و قطعات یدکی می کنند، خرید خود را انجام دهید.

نکات مهم در مورد استپ ترمز

گفته شد که استپ ترمز ها می توانند در خودرو های مختلف در تنوع های بسیاری مورد استفاده قرار بگیرند. چراغ های استپ ترمز که در عقب خودرو تعبیه می شوند سه عدد هستند. دو عدد از آن ها در در دو طرف عقب جا سازی شده اند. یکی از این چراغ ها در قست عقب خودرو در وسط خودرو تعبیه شده است. در مورد اینکه خرابی در چراغ ترمز وجود دارد، می توان یکی از نکات زیر را مد نظر داشت.

  • برای تست اینکه هم چراغ های ترمز به خوبی کار می کنند و هم اینکه استپ ترمز عملکرد صحیحی دارد می توانید پیش از حرکت یا زمانی که آن را به تازگی نصب کردید، ماشین را روشن کنید و بدون حرکت کردن پدال ترمز را فشار دهید و به فردی بسپارید که در عقب ماشین روشن شدن چراغ های ترمز را چک کند. اگر تمامی چراغ ها روشن شدند یعنی سیستم ترمز و همچنین قطعه استپ ترمز به درستی کار می کند.
  • اگر چراغ ترمز خراب باشد و به خوبی کار نکند می تواند دلایلی داشته باشد که از جمله می توان به این موارد اشاره کرد اینکه ممکن است فیوز سیستم چراغ ترمز پریده باشد. مورد بعدی اینکه ممکن است لامپ ها ترمز دچار سوختگی شده باشند و در حالت سوم سیم کشی چراغ ترمز دچار اشکال و خطا است.
  • پیش از تعویض قطعه اطمینان حاصل کنید که مشکل پیش آمده در کدام قسمت است آیا در بخش مربوط به فیوز دچار خرابی شده است یا چراغ های آن مشکل پیدا کرده است. در نظر داشته باشید که پیش از تعویض استپ ترمز بهتر است ابتدا موارد دیگر را بررسی کنید.

استپ ترمز خودرو های متفاوت

هیروسان در این مقاله در پاراگراف های قبلی اشاره کردیم که هر خودرو دارای استپ ترمز مخصوص به خود است و از نظر ابعاد و اندازه این میکروسوئیچ پدال ترمز ها با هم متفاوت هستند. این قطعه که یکی از اصلی ترین لوازم یدکی محسوب می شود و روشن شدن چراغ های عقب خودرو که به چراغ ترمز نیز معروف هستند شامل یک فرآیند است که این فرآیند  توسط همین استپ ترمز صورت می گیرد. گفته شد که ساختار استپ ترمز خودرو های مختلف، متفاوت است.

برای مثال باید گفت که قطعه استپ ترمزی که در یک پراید به کار می رود با قطعه میکروسوئیچ پدال ترمزی که در یک دنا یا سمند استفاده می شود تفاوت هایی دارند. اما وجه اشتراکی که می توان گفت در میان این قطعه در خودرو های مختلف وجود دارد این است که راننده یا فرد باید چک کند که استپ ترمز دارای حساسیت بالایی باشد، عدم اتصال نداشته باشد و در آخر به موقع روشن شود و فاصله زمانی میان فشار دادن پدال ترمز با روشن شدن چراغ های عقب خودرو بسیار کم باشد.