آشنایی با شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان در خودرو - شرکت هیروسان

آشنایی با شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان در خودرو

شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان در خودرو یکی از چند شیلنگی است که در سیستم هیدرولیک استفاده می شود. این قطعه نیز مانند سایر قطعات خودرو به منظور انجام برخی وظایف مورد استفاده قرار می گیرد.

هزینه تعمیر و تعویض قطعات تقریبا زیاد است. از طرفی بی اطلاعی و عدم آشنایی برخی رانندگان و دارندگان خودرو، زمینه را برای برخی از سودجویان مهیا کرده است.

هیروسان علاوه بر ارائه انواع لوازم یدکی خودرو با کیفیت و قیمت مناسب، مقالاتی را جهت آشنایی شما با انواع قطعات خودرو آماده کرده است. در این مطلب به شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان و هر آنچه که باید درباره شیلنگ های هیدرولیکی بدانید، پرداخته شده است.

شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان

اغلب خودروهای امروزی مجهز به سیستم هیدرولیک فرمان هستند. با ورود این سیستم، رانندگی نرم تر و دلپذیر تر شده است.

عملکرد این سیستم چگونه است؟ در واقع چه نیرویی موجب شده تا رانندگی بهتری را تجربه کنید؟

 هنگامی که فرمان خودرو را حرکت می دهیم و به اطراف می چرخانیم، روغن های تحت فشار در سیستم هیدرولیک از فرمان به سمت چرخ ها حرکت می کنند. وظیفه انتقال و حرکت روغن ها بر عهده شیلنگ هیدرولیک فرمان است.شیلنگ های هیدرولیک به دو شیلنگ اصلی با فشار بالا و فشار پایین تقسیم شده اند. بر روی این شیلنگ سوراخ هایی تعبیه شده است تا در هنگام چرخش فرمان، با هدایت فشار روغن به اطراف جک هیدرولیک، نیروی هیدرولیکی لازم تولید گردد. این نیرو به نرم تر شدن فرمان کمک کرده و چرخش آن را راحت تر می کند.

عملکرد شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان

شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان به عنوان یکی از اصلی ترین اجزای این سیستم به شمار می آید. همانطور که گفتیم این سیستم هیدرولیک با نیرویی که به فرمان وارد می کند، چرخش و حرکت آن را نرم تر و روان تر می کند.نیروی هیدرولیکی در پی گردش روغن به وجود می آید. گردش و حرکت روغن مستلزم وجود شیلنگ یا راه ارتباطی انعطاف پذیر و مستحکم نیاز است. این راه ارتباطی همان شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان و و سایر همراهان آن است. در واقع در پمپ های هیدرولیک یک سری شیلنگ ها استفاده می شود که هر یک از آن ها کارایی و وظایفی را  در سیستم بر عهده دارند.

شیلنگ های هیدرولیکی به راحتی خمیده می شوند، انعطاف پذیر بوده و از جاهای باریک و سخت عبور می کنند. همچنین آن ها امکان ارتباط بین سایر قطعات را فراهم کرده و فضاهای خالی و غیر قابل دسترس را به صورت کارآمدتر پر کرده و به یکدیگر ارتباط می دهند.

ساختار شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان

به طور کلی ساختار شیلنگ های سیستم هیدرولیک فرمان به سه دسته زیر تقسیم می شوند. از آنجایی که شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان نیز یکی از زیر مجموعه سیستم هیدرولیک به شمار می آید، ساختار این قطعه نیز مشابه آن ها خواهد بود.

 •       لوله های داخلی

این لایه، داخلی ترین بخش شیلنگ به شمار می آید که در تماس مستقیم با سیالات است. از ویژگی های لوله های داخلی می توان به جنس و مقاومت آن ها اشاره کرد. این قسمت از موادی تهیه شده است که هیچگونه واکنشی با مواد سیالات نداشته و موجب تغییر در خواص شیمیایی آن ها نگردد. جنس و مواد سازنده این قطعه معمولا از لاستیک مصنوعی، تفلو و پلی استر است.

 •      لایه های مسطح

لایه مسطح متشکل از چند لایه به هم بافته شده است که بر روی لایه داخلی قرار گرفته اند. وظیفه اصلی این لایه تحمل فشار وارد به شیلنگ می باشد. اغلب لایه های مسطح از شبکه های سیمی که از جنس فولاد می باشند، تهیه و بافته می شوند. در هر لایه ای که از بافت سیمی ساخته می شوند، یک لایه پلاستیکی در بین آن ها قرار گرفته می شود.لایه مسطح علاوه بر تحمل فشار وارده از سمت سیالات وظیفه دیگری نیز برعهده دارد. این بخش از شیلنگ هیدرولیکی با ایجاد مقاومت مکانیکی، موجب ثابت شدن دو سر انتهایی شیلنگ می گردد.

برخی دیگر از لایه های مسطح از جنس شبکه های نخی به هم بافته شده تهیه می شوند. انتخاب جنس شبکه تا حد زیادی تابع نوع شیلنگ است. نوع ساختاری غالب در اغلب لایه های مسطح اینگونه است که در هر 6 لایه سیم، 1 الی 6 لایه نخ به همراه آن ها بافته می شود.

 •        لایه بیرونی

لایه بیرونی به مانند یک محافظ در بخش خارجی شیلنگ ها قرار می گیرد. این بخش، قسمت های زیرین را از عوامل محیطی و خارجی محافظت کرده و در برابر خوردگی، فرسایش، اکسایش، روغن ها، شعله های آتش و الکتریسیته مقاوم هستند.

اغلب لایه های بیرونی از جنس لاستیک هایی با مقاومت بالا ساخته می شوند. اما در هنگام خرید می توانید به جنس لایه که بر روی سطح خارجی آن ثبت شده است، مراجعه کنید.

ویژگی های شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان

شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان، باید از بهترین و درجه یک ترین مواد استفاده شوند زیرا وظیفه آن ها از درجه حساسیت بالایی برخوردار است. این قطعات نیز مانند سایر قطعات خودرو دارای یک سری استاندارها و اندازه ها هستند که در هنگام تهیه و ساخت مورد توجه قرار گرفته است.

در دو سر انتهایی شیلنگ ها از کوپلینگ های فلزی برای اتصال به سایر قطعات استفاده شده است. شیلنگ هایی که به صورت استاندارد ساخته شده اند، مونتاژ پذیری راحتی دارند. همچنین اگر در ساخت آن ها از مواد باکیفیت استفاده شده باشد، طول عمر بالایی داشته و برای مدت زمان بیشتری مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع شیلنگ های پمپ هیدرولیک

دسته بندی شیلنگ های هیدرولیک به دو صورت انجام می گیرد:

 • بر اساس استحکام و مقاومت در ساختارشان
 • بر اساس نوع و کارایی آن ها

براساس استحکام و مقاومت در ساختار شیلنگ پمپ هیدرولیک به سه دسته زیر تقسیم  می گردند:

 • بافته سیمی
 • بافته نخی
 • بافته سیمی مارپیچ

انواع شیلنگ هیدرولیک بر اساس نوع و کارایی

شیلنگ های هیدرولیک بر اساس نوع و کارایی به چهار دسته زیر تقسیم می گردند:

 • اتصال فشاری ( بدون بست)
 • فشار ضعیف
 • فشار متوسط
 • فشار بالا

در ادامه به طور مفصل به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم.

اتصال فشاری (بدون بست)

همانطور که می دانید شلینگ پمپ هیدرولیک فرمان وسایر شیلنگ ها برای اتصال نیاز به یک سری تجهیزات دارند. اما برخی از آن ها به گونه ای طراحی شده اند که به جای اتصال با بست تنها با یک ضربه به سر شیلنگی متصل می گردند.

شیلنگ های بدون بست در مکان هایی که فشار کاری آن ها کمتر از 20 بار است، مناسب بوده و مورد استفاده قرار می گیرند.

فشار ضعیف

ظاهر شیلنگ های فشار ضعیف نازک و شفاف بوده و برای اتصال مخزن و خط مکش و انتقال سیالات مورد استفاده قرار می گیرند. مکانیزم شیلنگ فشار ضعیف، این امکان را فراهم کرده است که تا پمپ آزادانه شروع به لرزش کنند.

شیلنگ های فشار ضعیف علاوه بر استفاده در موارد فوق برای انتقال روغن برگشتی در شیرها و هیدروموتورها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

فشار متوسط

شیلنگ های متوسط قابلیت انتقال آب و روغن را داشته و به همین دلیل در دستگاه های کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

شیلنگ های فشار متوسط توانایی کار در 10 تا 250 بار فشار کاری را دارند.

فشار بالا

شیلنگ هیدرولیک فشار بالا یا شیلنگ های هیدرولیک فشار قوی به دلیل نوع طراحی و مکانیزمی که در آن به کار رفته است، توانایی بالایی داشته و بین قطعات ثابت و متحرک از آن ها استفاده می گردد. همچنین در مکان هایی که امکان استفاده از لوله های صلب یا تیوبی وجود ندارد، از این نوع استفاده می کنند. شیلنگ های فشار بالا برای روغن ها مورد استفاده قرار می گیرند.

عواملی که موجب کاهش طول عمر شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان می شوند

شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان یکی از مهم ترین و اصلی ترین اجزای سیستم هیدرولیک خودرو است. به همین دلیل توصیه می کنیم که در هنگام خرید و تهیه آن به کیفیت و جنس قطعه توجه ویژه ای شود. همچنین از دقت و توجه در انتخاب اتصالات آن غافل نگردید. رعایت این دونکته می تواند شما را تا مدت ها از تعمیر یا تعویض آن بی نیاز کند.

از دیگر عوامل تاثیرگذار در کاهش طول عمر شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • در هنگام تعویض این قطعه از خم شدن بیش از اندازه آن خود داری کنید.
 • در هنگام نصب آن بهتر است که از یک کارشناس خودرو کمک بگیرید. زیرا عدم نصب مناسب و پیچ خوردگی آن موجب کاهش طول عمر قطعه و ایجاد مشکل در سیستم می گردد.
 • در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید. به خاطر داشته باشید که کشیدگی یا منقبض شدن بیش از اندازه آن موجب کاهش طول عمر این قطعه می گردد.
 • هر گونه خوردگی یا سائیدگی در شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان به معنای عدم کیفیت است.
 • سیستم های هیدرولیک در یک دمای مناسب، کار می کنند. افزایش دما یا کاهش دما موجب خرابی قطعات از جمله شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان می گردد.
 • فشارهای اضافی موجب آسیب و صدمه به این قطعه می گردند. همانطور که گفتیم هریک از انواع قطعات، قادر به تحمل فشار خاصی هستند.

نشانه های خرابی شیلنگ پمپ هیدرولیک

همانطور که گفتیم هر یک از قطعات خودرو دارای وظیفه ای هستند. در صورتی خرابی، عملکرد خودرو با مشکل روبه رو شده و با بروز نشانه هایی آن را اطلاع می دهد. خرابی شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان  نیز با علائم ونشانه هایی همراه است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • در صورت خرابی یا فرسوده شدن شیلنگ پمپ هیدرولیک، ممکن است که سطح روغن هیدرولیک کاهش یابد. زیرا برای انتقال روغن از یک محل به محل دیگر از شیلنگ استفاده می شود.
 • خرابی قطعات سیستم هیدرولیک ممکن است که شنیدن برخی صداها در طول چرخاندن فرمان خودرو همراه باشد. صداهای ناهنجار یا غیر عادی حاکی از بروز مشکل در سیستم است.
 • به دلیل نشت روغن از اطراف شیلنگ هیدرولیک امکان چرب شدن اطراف آن وجود دارد.
 • از طرفی نیز ممکن است در صورت چرخش فرمان، عملکرد مناسبی از آن مشاهده نکنید. مثلا ممکن است که با چرخاندن فرمان، چرخ های خودرو به درستی حرکت نکند.
 • یکی دیگر از نشانه های خرابی سیستم فرمان هیدرولیک، سستی یا خرابی بیش از اندازه لایه خارجی است. همانطور که می دانید لایه خارجی باید یکدست بوده و عاری از هرگونه لکه یا زدگی باشد.
 • لقی اتصالات از دیگر نشانه های فرا رسیدن زمان تعویض شیلنگ هیدرولیکی به شمار می آید.

در صورت خرابی، شلنگ پمپ هیدرولیک فرمان را تعویض کنید!

فرض کنید که در حال سرویس دوره ای خودروی خود بوده و متوجه یک سوراخ کوچک  بر روی بدنه شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان می گردید. احتمالا در این لحظه سعی می کنید که این مشکل را رفع کرده و در صدد تعمیر آن باشید.

اما این کار اشتباه است!

شیلنگ های هیدرولیکی در حالت خرابی، در خطرناک ترین حالت ممکن قرار می گیرند. زیرا هرگونه فشار اضافی به آن ها می تواند منجر به ایجاد نیرو در سیال آن ها گردد.  در این شرایط تعویض و مونتاژ مجدد آن ها بهترین روش است.

آشنایی با مفاهیم و مشخصات اصلی شیلنگ های هیدرولیک

یکی از اصلی ترین مشخصات شیلنگ های هیدرولیک، تعریف فشاری کاری برای آن ها است. در طول این متن نیز به فشار کاری اشاره کردیم. منظور از فشار کاری، فشار تعیین شده در آن محدوده است که با واحد “بار” نشان داده می شود.

از دیگر مفاهیم شیلنگ های هیدرولیک می توان به واژه “فشار انفجاری ” اشاره کرد. منظور از فشار انفجاری، آستانه تحمل شیلنگ بوده و درو اقع در آن آستانه شیلنگ منفجر می گردد.

برای تعیین فشار انفجاری نیز چند شیلنگ با یک نوع مشخص را در نظر گرفته و مورد امتحان قرار می دهند. کمترین مقداری که در آن شیلنگ منفجر می گردد به عنوان آستانه فشار انفجاری در نظر گرفته می شود. به خاطر داشته باشید که شیلنگ ها تا قبل از آستانه فشار انفجاری باید عاری از هر نشت یا سوراخی باشند.

شیلنگ ها بعد از تهیه در معرض تست و فشار قرار می دهند. برای این کار یک فشارتست تعریف نموده سپس شیلنگ ها را برای 30 تا 60 ثانیه در معرض آن قرار داده و عملکرد آن ها را در شرایط حاد بررسی می کنند.

به خاطر داشته باشید که طول شیلنگ های تحت فشار متناسب با طرح های لایه های داخلی آن در حال تغییر و افزایش خواهد بود.

تعویض شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان

با توجه به هزینه های سنگین تعمیر و تعویض قطعات، اغلب افراد تمایل دارند که این کار خودشان انجام دهند. اما پیشنهاد می کنیم که تعویض آن را به یک تعمیرکار یا کارشناس خودرو واگذار کنید. زیرا برای تعویض شما نیاز به یک سری ابزارها و تخصص لازم دارید.

از طرفی در اغلب سیستم های هیدرولیکی،  احتمال آسیب شیلنگ های فشار بالا بیشتر از شیلنگ فشار پایین است. اما با این وجود نیاز است تا هر دو شیلنگ مورد بررسی قرار گیرند. همچنین هرگونه حرکت اضافی در آن می تواند منجر به شکستن سر شیلنگی ها و یا قطعات دیگر گردد.

انتخاب شیلنگ پمپ هیدرولیک  فرمان مناسب

به نظر شما شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

اگر شما هم به دنبال خرید هستید، باید یک سری ویژگی ها را برای خود روشن کرده و سپس اقدام به خرید کنید. به همین منظور ما یک سری از مهم ترین معیارها و نکات را خدمتتان ارائه می کنیم. همراه ما باشید.

 •     سایز شیلنگ

اولین گام انتخاب سایز شیلنگ است. در این قسمت باید 3 فاکتور مهم و اصلی را مشخص کنید؛ قطر داخلی، قطر خارجی و اندازه شیلنگ. اگر در اینباره اطلاعاتی ندارید، بهتر است که با تعمیرکار خود مشورت کنید. در هنگام تعویض قطر داخلی و خارجی توسط کولیس باید اندازه گیری شوند. از طرفی اندازه شیلنگ نیز مهم است. این مقدار را نیز می توانید با پرسش از تعمیرکار یا فروشنده به دست آورید.

 •       حجم جریان روغن

حجم جریان روغن نیز از دیگر معیارهای خرید به شمار می آید. البته این مقدار توسط کارشناسان و تعمیرکاران خودرو پاسخ داده خواهند شد. در انواع شیلنگ های هیدرولیکی حجم روغن تقریبا متفاوت است همچنین نوع خودرو نیز در آن تاثیرگذار خواهد بود. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که قبل از خرید از کارشناس تعمیر خودرو درباره آن سوال کنید.

 •       دمای سیستم

محدوده دمایی بر روی شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان و سایر شیلنگ های هیدرولیکی قید می شود. بنابراین با نگاه کردن بر روی شیلنگ های قدیمی یا پرسش از افراد مطلع، شیلنگ مناسب دمای مورد نظر را انتخاب کنید.

 •       فشار کاری سیستم

در مطالب فوق به طور مفصل درباره فشار کاری صحبت کردیم. اگر به خاطر داشته باشید در بخش انواع شیلنگ ها به دایره تحمل و فشار کاری آن اشاره کردیم. بنابراین در هنگام خرید توجه به این مورد ضروری است. به خاطر داشته باشید که شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان باید یک آستانه مشخص از فشار کاری و انفجاری داشته باشد.

خرید شیلنگهای با فشار کاری مناسب، از ترکیدگی و انفجار ناگهانی آن جلوگیری می کند. این موضوع می تواند از آسیب ها و هزینه های اضافی دیگر جلوگیری کند.

 •       جنس شیلنگ

در مطالب فوق اشاره کردیم که با توجه به انواع شیلنگ ها جنس های آن ها متفاوت خواهد بود. بنابراین بهتر است که در هنگام خرید از این موضوع غافل نگردید. برخی از سودجویان برای سود بیشتر انواع شیلنگ ها را از جنس های ضعیف تولیدکرده و به مشتریان خود عرضه می کنند.

این اقدام آن ها علاوه بر طول عمر پایین قطعه موجب آسیب به سایر قطعات و اتصالات آن خواهد زد.

راه حل ما این است که در وهله اول نوع شیلنگ هیدرولیکی خودرو را شناسایی کرده و سپس با کمی مطالعه و اطلاعات قبلی اقدام به خرید آن ها کنید.

 •        کاربرد

شیلنگ های هیدرولیکی در چند قسمت از سیستم هیدرولیکی خودرو مشاهده می شوند. کارایی و عملکرد هریک از آن ها با یکدیگر متفاوت است. در برخی از قسمت ها پیچ های زیادی داشته و بالاجبار شیلنگ ها باید چند دور بچرخند. بنابراین اگر می خواهید که برای طول مدت بیشتری از شیلنگ استفاده کنید، بهتر است که از شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان انعطاف پذیرتر استفاده کنید.

 •      مواد سازنده

اغلب شیلنگ های هیدرولیکی دارای ویژگی های مناسب و استاندارد بوده و اصول آن را رعایت کرده اند. اما با این حال بهتر است که نسبت به مواد سازنده آن نیز کنجکاو بوده و تحقیق کنید. مواد سازنده شیلنگ هیدرولیک فرمان به گونه ای باید انتخاب شود که با سیالات واکنش نداده و در آن ها حل نگردند. از طرفی وجود مواد بی کیفیت در آن موجب پایین آوردن طول عمر قطعه مورد نظر می گردند.

سخن پایانی

شیلنگ های پمپ هیدرولیک فرمان یکی از شیلنگ های اصلی سیستم هیدرولیکی خودرو به شمار می آید. در این قطعه روغن با فشار زیادی در حال جریان بوده و نیروی لازم را برای چرخاندن فرمان خودرو فراهم می کند. شیلنگ های هیدرولیکی دارای ویژگی و مشخصاتی هستند که در طول این مطلب به آن ها اشاره کردیم. ساختار، انواع، جنس و سایر نکاتی که باید درباره آن بدانید را توضیح داده ایم. تنها کافی است که چند دقیقه وقت خود را به مطالعه آن اختصاص دهید.

نکات و راهنمای خرید را با توضیح هر یک از در بخش انتهایی مطلب ارائه کرده ایم. هر یک از نکات فوق جهت راهنمایی شما در خرید تهیه شده اند. مشخص و تعیین نمودن معیارهای خرید، می تواند تجربه خوبی را برایتان رقم زند.

علاوه بر این که قطعه خریداری شده جزء حساس ترین و در عین حال خطرناک ترین قطعات خودرو به شمار آید. همانطور که مستحضر هستید، شیلنگ های هیدرولیکی نقش حساسی را در خودرو ایفا می کنند.

دقت و تفکر در خرید قطعاتی حساس مانند شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان می توانند در هزینه های جانی و مالی شما صرفه جویی کند. قطعات با کیفیت و اصل زیادی در بازار وجود دارد. تنها کافیست که آن ها را پیدا کنید.

شرکت های معتبر تولید کننده قطعات و لوازم یدکی خودرو شعبه های زیادی در سراسر کشور داشته و محصولات خود را به فروش می رسانند.

همچنین شما می توانید برای خرید به قطعات جی آی اس پی اعتماد کنید. اگر از این کار مطمئن نیستید، تنها کاقی است که از چند تن کارشناس درباره این قطعات سوال بپرسید.

در سایت هیروسان  انواع قطعات خودرو با بهترین کیفیت و نازلترین قیمت قرار داده شده و توضیحات مربوط به هریک از آن ها نیز ارائه شده است. شما می توانید بعد از انتخاب شیلنگ پمپ هیدرولیک فرمان با شماره 03433231010 تماس حاصل فرمایید تا توضیحات و راهنمایی های لازم برای خرید خدمتتان ارائه گردد.