کلاچ خشک (dry clutch) و شیوه عملکرد آن - شرکت هیروسان

کلاچ خشک (dry clutch) و شیوه عملکرد آن

کلاچ خشک (dry clutch) و شیوه عملکرد آن

 

کلاچ خشک (dry clutch) برای خیلی از رانندگان اهمیت زیادی دارد. انواع کلاچ خودرو مزیت های و معایب خاص خود را دارند. عملکرد کلاچ ماشین به عنوان یک امر بسیار پیچیده به نظر می رسد. فیلم طرز کار کلاچ ماشین به شما در این زمینه کمک می کند. خشک شدن پدال کلاچ یکی از مواردی که ما در ادامه مطلب به آن می پردازیم.رانندگانی که تجربه کار با گیربکس های معمولی را دارند به راحتی متوجه تمایزهای این نوع کلاچ می شوند. البته رانندگان دیگر هم می توانند با کمی دقت این موضوع را متوجه شوند.

کلاچ یک وسیله ای است که شما در روز با آن سر و کار دارید. بهتر است بدانید بیشتر دریل‌ها، اره‌های برقی و حتی یویوها هم دارای این فناوری هستند. البته این موضوع برای انواع کلاچ خودرو ها صدق نمی کند و بهتر است که شما نسبت به این موضوع شناخت داشته باشید.کلاچ‌ها نوعی از ابزار هستند که می توانند در دو شفت گردش داشته باشند و در نهایت مشکلی نیز برای آنها به وجود نیاید. بهتر است بدانید که به طور معمول در طراحی تولید این ابزارها یکی از شفت‌ها به‌وسیله موتور رانده می‌شود و شفت دیگر به دستگاهی دیگر متصل است تا دستگاه به هدف مورد نظر خود برسد.

 

اگر بخواهیم مثالی در این مورد بزنیم می توان گفت، در دریل یکی از شفت‌ها به‌ وسیله موتور چرخانده می شود و دیگری هم به مته خروجی متصل است زیرا در این حالت می‌تواند دو شفت در حال گردش را در مقایسه با هم قفل کند و این کار طوری انجام می شود که در نهایت سرعت دورانی آنها با هم یکسان شود. همچنین این موضوع می‌تواند نسبتی آزادی را به وجود بیاورد تا سرعت هرکدام از شفت‌ها مقداری متفاوت و خاص باشد. این مسئله در عملکرد کلاچ ماشین مخصوصا عملکرد کلاچ خشک (dry clutch) بسیار تاثیر گذار است.

نسبت به این موضوع آگاه باشید که در خودرو شما نیاز به کلاچ دارید زیرا موتور به طور مداوم در حال گردش است اما چرخ‌های خودرو گردش ندارند.اگر قصد دارید خودرو بدون خاموش شدن موتور توقف کند، ارتباط چرخ‌ها باید با موتور قطع شوند تا این مسئله به وجود آید. کلاچ به ما این قدرت را می‌دهد تا بتوانیم شفت موتور چرخان را به شفت گیربکس غیر چرخان به‌ آرامی به وسیله کنترل لغزش میان آنها درگیر کنیم تا نتیجه مورد نظر حاصل شود. دقت داشته باشید که یکی از مواردی که می تواند به شما کمک کند فیلم طرز کار کلاچ است.

اگر می خواهید به طور ریشه ای شیوه عملکرد کلاچ را متوجه شوید باید در ایتدا با مفهوم اصطحکاک آشنایی اساسی پیدا کنید. این آشنایی برای انواع کلاچ خودرو به شما کمک می کند.تعریف اصطکاک این است که میزان سخت یا آسان بودن لغزش بین دو سطح روی همدیگر می باشد. اصطکاک به‌ وسیله پستی بلندی‌های موجود بر روی سطح ایجاد می‌شود و این موضوع حتی صاف‌ترین سطوح دارای پستی و بلندی‌هایی در سایز میکروسکوپی نیز است که باعث می شود عملکرد کلاچ به خوبی پیش برود.

دقت داشته باشید که هر چه میزان این پستی بلندی‌ها بزرگتر باشند باشند، لغزش سطوح روی یکدیگر سختتر می‌شود. این موضوع ریشه این مسئله است که باعث می شود کلاچ به علت اصطکاک موجود بین فلایویل و صفحه کلاچ مورد استفاده قرار گیرد.
البته در کلاچ خودرو، فلایول به موتور متصل است و صفحه کلاچ به سیستم انتقال قدرت نیز اتصال دارد که این موضوع دارای اهمیت بسیار زیادی است. مستهلک شدن این قطعه در بسیاری از موارد باعث خشک شدن پدال کلاچ می شود که می تواند برای راننده هزینه های بسیار زیادی را به وجود آورد.

شیوه درگیر و خلاص شدن کلاچ خشک (dry clutch)

زمانی که روی پدال کلاچ فشار می آورید، پیستون فشار هیدرولیک به سمت دو شاخه فشار وارد می‌کند که در نهایت منجر به بیرون آمدن یاتاقان‌هایی که وجود دارد (اعمال نیرو به یاتاقان و حرکت کردن آن) از فنر دیافراگمی میانی می‌شود. دقت داشته باشید که در طی این فرایند همان‌طور که فنر دیافراگمی میانی به سمت داخل فشار داده می‌شود، تعدادی از پین‌ها که در بیرون فنر قرار گرفته‌اند، باعث می‌شوند تا فنر به صفحه فشار وارد کند و صفحه کلاچ به طور کلی جا به جا شوند. این فرایند باعث می شود که رها شدن کلاچ از چرخش موتور به خوبی پیش برود و در نهایت عملکرد با مشکلی مواجه نشود.

شاید در نگاه اول فکر کنید این موضوع بسیار سخت و یا دشوار است اما شما می توانید با دید فیلم طرز کار کلاچ به صورت کامل از این موضوع شناخت عالی پیدا کنید. تعدادی فنر در داخل صفحه کلاچ قرار دارند که این فنرها کمک می‌کنند تا سیستم انتقال قدرت از هر شوک در زمان درگیری کلاچ دور شود و در نهایت مشکلی برای آن به وجود نیاید. این طراحی شیوه از طراحی که به وسیله شرکت ها و مهندسان خبره انجام  شده است بسیار عالی کار می کند مثل بسیاری از فناوری های دیگر دارای مشکلات دیگری هم هست. البته این موضوع در کلاچ خشک (dry clutch) و به طور کلی در انواع کلاچ خودرو بسیار امر طبیعی است.

مشکلات رایج کلاچ خودروها

یکی از مشکلاتی که برای بسیاری از شما به وجود می آید اصطکاک مواد بر روی صفحه کلاچ است که باعث سایش می‌شود. دقت داشته باشید که این مسئله یکی از موارد تاثیر گذار در خشک شدن پدال کلاچ بشمار می آید.البته در این میان مواد اصطکاکی روی صفحه کلاچ خیلی شبیه به موادی هستند که روی پد موجود در سیستم ترمز می باشند. کفشک‌هایی که روی دیسک در سیستم ترمز وجود دارند زمانی که تمام مواد اصطکاکی از بین برود تازه شروع به لغزش می‌کنند و توان را از موتور به سیستم انتقال قدرت انتقال نمی دهند متاسفانه در نهایت این مسئله باعث می شود در عملکرد کلاچ ماشین مشکل به وجود بیاید.

شما باید نسبت به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشید که هنگامی که صفحه کلاچ و فلایویل دارای سرعت‌های دورانی متفاوتی باشند ساییده می‌شوند و این موضوع ریشه در این مسئله دارد که در زمانی که نسبت به هم حالت قفل پیدا می کنند مواد اصطکاکی موجود در بین فلایویل و صفحه کلاچ با هم فشرده می شوند موازی دو شفت می چرخند که باعث عملکرد سیستم کلاچ خشک (dry clutch) می شود. دقت داشته باشید که در این مورد فیلم طرز کار کلاچ می تواند به شما کمک بسیار اساسی کند.

اگر شما عزیزان هم از این مدل راننده ها هستید که به طور معمول با تیک آف کشیدن کلاچ را بلا فاصله رها می‌کنید، بهتر است بدانید که خوردگی سطح صفحه کلاچ در خودروی شما بسیار زودتر از انچه فکر می کنید به وجود می آید. دقت داشته باشید که این موضوع در واقع عملکرد کلاچ ماشین را به شدت ضعیف می کند.
البته نسبت به این موضوع نیز دقت داشته باشید که در بعضی از موارد فقط مشکل لغزش نیست و چسبندگی مناسب هم می‌تواند به عنوان یک معضل بسیار اساسی مظرح شود. پس اگر در روند رانندگی کلاچ با شیوه درست رها نشود منجر به این موضوع می شود که سرعت شفت ورودی بیشتر از شفت طرف دیگر یعنی گیربکس باشد که این موضوع باعث می شود می‌شود که در آن دنده خاص خودرو نتواند همه حداکثر توان خود را به کار ببرد و در نهایت موجب خوردگی بیش‌ازحد شود. متاسفانه این مسئله در کلاچ خشک (dry clutch) بسیار زیاد پیش می آید. البته خیلی از کارشناسان معتقدند که خشک شدن پدال کلاچ ریشه در همین موضوع دارد.

کلاچ سفت هم می تواند باعث بروز مشکل در میان خودروها باشد و همچنین امروزه هست. همه کلاچ‌ها تا جایی به نیرو نیاز دارند که بتوانند به طور کامل فشردگی را به دست آورند.

دقت داشته باشید که اگر مقدار نیرویی که شما به این پدال وارد می‌کنید بیش‌ ازحد معمول و یا استاندارد باشد حتما مشکلی در این‌ فرایند به وجود می آیند. دقت داشته باشید که بازدیدهای منظم از اتصالات پدال، کابل‌های موجود و یاتاقان‌ها می‌تواند یکی از این عیب های سیستم را به طور کامل مشخص کند. اما دقت داشته باشید که در بعضی از موارد نیز نشتی آب‌بندها در سیستم هیدرولیک می‌تواند باعث به وجود آمدن این مشکل باشد و شما باید اگر خودتان شناخت کافی ندارید سرویس ها ی منظم را انحام دهید تا مشکل بر طرف شود